Publikacje na temat Kresów

Image

 

Historia kresowych klubów sportowych (3) - „Hasmonea” Lwów – klub, którego już nie ma

W ostatnim akapicie poprzedniego numeru czasopisma zamieściłem zapowiedź krótkiej historii dwóch klubów piłkarskich z Kresów południowo-wschodnich „Junaka” Drohobycz i „Rewery” Stanisławów (ach co za piękne nazwy). Jednak wydarzenia z polityki międzynarodowej, w tym agresja Rosji na Ukrainę, pokazała nam, ze czasem nie warto planować.

kwartalnik "Lwowski Biuletyn Informacyjny". nr 2(103)/2022

(PDF)   (www)

Image

 

Historia kresowych klubów sportowych (2) - Lwów to nie tylko Pogoń. To także Czarni i Lechia

Jakiś czas temu, w drugim numerze kwartalnika z 2015 r. została przedstawiona krótka historia Pogoni Lwów, klubowi, któremu poświecono wiele książek i artykułów. Po latach nadszedł teraz czas, by przypomnieć dwa inne lwowskie zespoły ze Lwowa: Lechię (pierwszy najstarszy polski klub) i Czarnych (założony w sierpniu 1903 r., jako „Sława”).

kwartalnik "Lwowski Biuletyn Informacyjny". nr 1(102)/2022

(PDF)   (www)

Image

 

Pogoń Lwów – wileńskie „Déja vu”?

Przed nami emocje wielkiego futbolu, jakie niosą ze sobą mistrzostwa Europy, tymczasem gdzieś tam daleko od wielkiego futbolu swój mały dramat przeżywa przedwojenny mistrz Polski – Pogoń Lwów.

Myśl Polska, nr 27-28 (4-11.07.2021)

(www)

Image

 

Historia kresowych klubów sportowych (1) - Pogoń Lwów

Pogoń Lwów. Te dwa słowa mówią wszystko. Wprawdzie byli Czarni Lwów, Lechia Lwów, Sparta i Hasmonea. Ale tak naprawdę to bez Pogoni nie byłoby polskiej piłki nożnej.O jego historii można by pisać i pisać. Budził tak wielkie emocje, że niektórzy kibice oglądali mecze na drzewach, a miejsce to było dziedziczone z ojca na syna. Jednym słowem klub legenda. Jedyny, który obok Warszawianki nie spadł nigdy z Ekstraklasy...

kwartalnik "Lwowski Biuletyn Informacyjny". nr 2(15)/2015

(PDF)   (www)

Image

 

Niezwykła historia Sparty Kowno

Kowno obecnie to drugie miasto Republiki Litewskiej. A jeszcze 100 lat temu było nadniemeńskim grodem granicznym, przez który odbywał się wjazd na tereny byłego Królestwa Kongresowego. W tym mieście Polacy stanowili wtedy nieznaczną większość mieszkańców.

dwutygodnik "Myśl Polska". nr 21-22 (25.05-1.06.2014)

(PDF)   (www)

Image

 

Historia Polonii Wilno dobieg(ł)a końca?

Tylko nieliczni pasjonaci polskiej piłki nożnej słyszeli o takich klubach jak Pogoń Lwów (czwarty poziom rozgrywek Ukrainy), Polonii Chmielnicki (piąty, amatorski poziom rozgrywek Ukrainy) czy Polonii Wilno, grającej w na zapleczu litewskiej ekstraklasy (I Liga).

gazeta "Kurier Wileński". 08.01.2014

(PDF)   (www)