"Myśl Polska" - publikacje o historii

Image

 

Zapomniany klub – Polonia Karwina

Nazwa „Polonia” na Śląsku zapewne będzie kojarzona z Bytomiem, w województwie kujawsko-pomorskim kibice pomyślą o Bydgoszczy, w stolicy od kibiców Legii usłyszymy „Nie ma Polonii w Warszawie”. Tylko nieliczni z nich słyszeli o polskich klubach za Olzą. Zapewne, dlatego, że na historię polskiego sportu na tamtych terenach przemożny wpływ wywarły wydarzenia z lipca 1920 roku, kiedy to Polska broniła się przed ofensywą Armii Czerwonej.

Myśl Polska, nr 35-36 (29.08-5.09.2021)

(www)

Image

 

Pogoń Lwów – wileńskie „Déja vu”?

Przed nami emocje wielkiego futbolu, jakie niosą ze sobą mistrzostwa Europy, tymczasem gdzieś tam daleko od wielkiego futbolu swój mały dramat przeżywa przedwojenny mistrz Polski – Pogoń Lwów.

Myśl Polska, nr 27-28 (4-11.07.2021)

(www)

Image

 

Był taki mecz (Polonia Warszawa - Polonia Karwina)

3 października tego roku minęła 80. rocznica odzyskania Zaolzia przez Polskę. Fakt ten zupełnie został niezauważony przez media. Nie pora tutaj rozstrzygać kwestie związane z odzyskaniem Zaolzia. Ten krótki esej ma na celu przypomnienie pewnego meczu, który miał miejsce 13 listopada 1938 roku w Warszawie i związany był właśnie z tym historycznym wydarzeniem.

dwutygodnik "Myśl Polska". 6 listopada 2018

(PDF)

Image

 

Niezwykła historia Sparty Kowno

Kowno obecnie to drugie miasto Republiki Litewskiej. A jeszcze 100 lat temu było nadniemeńskim grodem granicznym, przez który odbywał się wjazd na tereny byłego Królestwa Kongresowego. W tym mieście Polacy stanowili wtedy nieznaczną większość mieszkańców.

dwutygodnik "Myśl Polska". nr 21-22 (25.05-1.06.2014)

(PDF)   (www)